15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаСветАлбанската јавност бара враќање на смртната казна- Премиер Еди Рама вели дека...

Албанската јавност бара враќање на смртната казна- Премиер Еди Рама вели дека тоа не е можно..

По грозоморниот чин кај Фиер, каде маж со лопата уби дете, албанската јавност бара враќање на смртната казна. Албанскиот премиер Еди Рама вели дека тоа не е можно.

Рама изјави дека враќањето на ваква пресуда не е ниту можно, ниту е волшебно стапче за да се спречат вакви настани кои се случуваат во сите општества.

Додаде дека ја разбира оваа реакција, но прашањето за смртната казна е прашање кое одамна е оценето како цивилизациско прашање.

Тој не ја исклучи можноста за преиспитување на законската регулатива за зголемување на висината на казната.
Инаку, маж со лопата го убил детето на соседите и го закопал во дворот. Телото на осумгодишниот Матео Васиу, е предадено на семејството, по обдукцијата, во која е потврдено дека Клодиан Чаламани (38), го усмртил со повеќе удари со лопата во пределот на главата. На местото во училишната клупа неговите другарчиња денеска поставија букет цвеќе.

Последната смртна пресуда во Албанија е извршена на 25 јуни 1992 година, кога во центарот на градот Фиер беа обесени браќата Јосиф и Дритбард Чуко од селото Либофш, кои беа осудени за повеќекратно убиство, случај познат како „Масакрот во Либофш“. Тие на 29 мај 1992 година при обид за кражба во куќата на семејството Путо во споменатото село убија пет лица, мајка,татко, син, снаа и нивната осуммесечна ќерка.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...