17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Сите вработени во јавниот сектор да се вакцинираат, предлага Комисијата за...

Филипче: Сите вработени во јавниот сектор да се вакцинираат, предлага Комисијата за заштита од заразни болести

Утринава Комисијата за заштита од заразни болести со консензус донесе одлука да и предложиме на Владата да се вакцинираат сите вработени во јавниот сектор, вработените во локалната самоуправа, како и во сите владини институции. Поточно, за одење на работно место да прикажат потврда за најмалку една примена вакцина, истакна на денешната прес конференција министерот Венко Филипче.

-Или вработените да имаат ПЦР негативен тест кој ќе важи најмногу 72 часа, а ќе биде направен на сопствен трошок, или да имаат потврда дека имаат прележано ковид 19, не постара од 45 дена, или потврда од лекар специјалист дека не можат да се вакцинираат, истакна Филипче.

Тој истакна и дека препорачуваат до овие мерки да се приклучат и приватните компании.

Пишува: Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...