3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Uncategorized @mk По низа прегледи, Бајден е силен и подготвен за должност - велат...

По низа прегледи, Бајден е силен и подготвен за должност – велат лекарите

Translate (Eng):[gtranslate]

Американскиот претседател, Џо Бајден, кој вчера беше подложен на медицински преглед и колоноскопија, е подготвен за своите должности и е во состојба да ги извршува без никакви прилагодувања, вели неговиот лекар во писмото што го објави Белата куќа.

Кевин О’Конор, докторот на американскиот претседател, вели дека на колоноскопијата бил пронајден полип со бениген изглед, кој бил лесно отстранет.

„Хистолошката евалуација се очекува да биде завршена на почетокот на следната недела. Претседателот никогаш немал рак на дебелото црево“, изјави докторот.

РЕКЛАМА

О’Конор, исто така, посочува дека Бајден покажал зголемена фреквенција и сериозност при чистење на грлото поради рефлукс, за што е потребен детален преглед. Тој преглед не откри тумори, чиреви, рак или други сериозни состојби, тврди докторот.

Одењето на Бајден исто така изгледа значително потешко и помалку витално отколку во минатото, напиша О’Конор. Испитувањето покажало дека најголемиот дел од вкочанетоста може да се припише на абење на ‘рбетот.

Целиот текст тука.