2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаРомите во Скопје ќе протестираат против полициската бруталност спрема нив !!

Ромите во Скопје ќе протестираат против полициската бруталност спрема нив !!

Минатата недела пак, граѓани заедно со независниот полициски синдикат со протестен парш во Битола побараа ослободителна пресуда за полицаецот Гоце Петковски кој е осуден на една година затвор за прекумерна употреба на сила врз припадник на ромската заедница
Ромското здружение „Аваја“ за денеска најавува протестен марш во Скопје против полициската бруталност.

Протестот е поврзан со случајот во Битола од минатиот септември, кој беше снимен и објавен на социјалните мрежи, а каде се гледа како полицаец физички напаѓа Ром пред Поштата во градот, откако возачот под дејство на алкохол предизвикал сообраќајна несреќа и агресивно се однесувал кон полицијата.

За случајот полицаец е неправосилно осуден на една година казна затвор за сторено кривично дело малтретирање при вршење служба.

Ќе ја поздравиме одлуката на Основниот Кривичен суд за случајот полициска бруталност-Битола и ќе се упатиме кон Јавното Обвинителство за да побараме да се процесира кривичната пријава во која сите 5 лица се јавуваат како жртви. Пресудата за прв пат одредува затворска казна од една година за полициска бруталност. Очекуваме Апелациониот суд да ја потврди пресудата и таа да стане правосилна!“,

се вели во најавата за протестот.
„Маршот за правда“ ќе почне во 13 часот од Кривичниот суд во Скопје, а ќе заврши пред Обвинителството.

„Маршот за правда треба да не обедини сите! Време е Ромите да ја почувствуваат правдата!“,

порачаа од „Аваја“.
Минатата недела пак, независниот полициски синдикат и Независниот синдикат на затворската полиција и администрација одржаа мирен протест на Широк Сокак и битолските улици и побараа ослободителна пресуда за полицаецот Гоце Петковски, укажувајќи на низа пропусти во постапката.

Според синдикатите, на Петковски му е изречена казна која го доведува во опасност моментот на идни интервенции на полицијата и најавија иницијатива за измени на Законот за кривична постапка за полициските лица вработени во Министерството за внатрешни работи.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...