26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаПецаков: Драги деца, 20 Ноември е вашиот ден, Светски ден на...

Пецаков: Драги деца, 20 Ноември е вашиот ден, Светски ден на детето, да знаете дека секогаш сум на ваша страна..

Драги деца,
20 Ноември е вашиот ден, Светски ден на детето.

Секогаш сум на вашата страна затоа што сте наша гордост, наша надеж и наша иднина. Вие сте сегашноста и иднината на градот Охрид и татковината Македонија.

Пандемијата предизвикана од КОВИД-19 покажа како нееднаквоста влијае на правата на секое дете кои мора да се почитуваат согласно Конвенцијата за правата на детето на ООН.

Наша обврска како Општина Охрид е да ги почитуваме правата и потреби на децата со ставање акцент на идеите за квалитетно образование, животна средина и квалитет на живот, како и општо сѐ за децата.

Упатувам и апел до возрасните,
да го слушнеме гласот на децата и да ги насочуваме кон реализација на нивните соништа!

Нека сината боја на социјалните мрежи биде заедничката желба за посреќно детство!
Нека е честит Светскиот ден на детето!
#ОдДецатаЗаДецата
#ЗаСекоеДете

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...