22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаЗабаваНа хавајски остров „откриен“ поток од кој тече Пиво-Но мистеријата брзо разрешена

На хавајски остров „откриен“ поток од кој тече Пиво-Но мистеријата брзо разрешена

Хавајскиот остров Оаху е оддалечен 24 километри од главниот град на Хаваи, Хонолулу. На овој остров е откриен поток на алкохол. Поточно, алкохол течел во потокот и мирисот на алкохол се ширел наоколу.

Причината е што водата била загадена со алкохол откако истекело пивото од блиско складиште за алкохол.

Потокот го привлече вниманието на локалните активисти кои забележаа чуден мирис во неговата околина.

„КОГА ДОЈДОВМЕ ОВДЕ, МИРИСАВМЕ НА ПАБ ШТО НЕ БИЛ ОТВОРЕН НЕКОЛКУ ДЕНА“, ВЕЛИ АКТИВИСТКАТА КЕРОЛ КОКС.

Локалните медиуми земале примероци од вода и ги тестирале во приватна лабораторија и се покажало дека усби потокот содржи 1,2% алкохол.

Ова е еднакво на четвртина од содржината на алкохол во пивото и е доволно за да предизвика интоксикација.

Потокот, кој се влева во потокот во Ваипи, Хаваи, на островот Оаху, мирисал толку многу на алкохол што „ќе си помислите дека е паб што не ги отворил вратите три или четири дена“, рекол еден посетител.

Додека активистката Керол Кокс рече:

„КОГА ДОЈДОВМЕ ОВДЕ, МИРИСАВМЕ КАКО ВО ПАБ ЧИИ ВРАТИ НЕ БЕА ОТВОРЕНИ НЕКОЛКУ ДЕНА“.

Потоа интервенирале локалните власти и започнала истрага за изворот на контаминацијата.

Утврдено е дека се работи за посебна цевка која доаѓа од магацинот на најголемиот хавајски дистрибутер на алкохол, компанијата Paradise Beverages.

Претставници на компанијата најавија дека соработуваат со надлежните за решавање на овој проблем.

www.adn.com

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...