3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Забава На хавајски остров „откриен“ поток од кој тече Пиво-Но мистеријата брзо разрешена

На хавајски остров „откриен“ поток од кој тече Пиво-Но мистеријата брзо разрешена

Translate (Eng):[gtranslate]

Хавајскиот остров Оаху е оддалечен 24 километри од главниот град на Хаваи, Хонолулу. На овој остров е откриен поток на алкохол. Поточно, алкохол течел во потокот и мирисот на алкохол се ширел наоколу.

Причината е што водата била загадена со алкохол откако истекело пивото од блиско складиште за алкохол.

Потокот го привлече вниманието на локалните активисти кои забележаа чуден мирис во неговата околина.

РЕКЛАМА

„КОГА ДОЈДОВМЕ ОВДЕ, МИРИСАВМЕ НА ПАБ ШТО НЕ БИЛ ОТВОРЕН НЕКОЛКУ ДЕНА“, ВЕЛИ АКТИВИСТКАТА КЕРОЛ КОКС.

Локалните медиуми земале примероци од вода и ги тестирале во приватна лабораторија и се покажало дека усби потокот содржи 1,2% алкохол.

Ова е еднакво на четвртина од содржината на алкохол во пивото и е доволно за да предизвика интоксикација.

Потокот, кој се влева во потокот во Ваипи, Хаваи, на островот Оаху, мирисал толку многу на алкохол што „ќе си помислите дека е паб што не ги отворил вратите три или четири дена“, рекол еден посетител.

Додека активистката Керол Кокс рече:

„КОГА ДОЈДОВМЕ ОВДЕ, МИРИСАВМЕ КАКО ВО ПАБ ЧИИ ВРАТИ НЕ БЕА ОТВОРЕНИ НЕКОЛКУ ДЕНА“.

Потоа интервенирале локалните власти и започнала истрага за изворот на контаминацијата.

Утврдено е дека се работи за посебна цевка која доаѓа од магацинот на најголемиот хавајски дистрибутер на алкохол, компанијата Paradise Beverages.

Претставници на компанијата најавија дека соработуваат со надлежните за решавање на овој проблем.

www.adn.com