7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаЗасилено личното обезбедување на Зоран Заев поради закани по неговиот живот од...

Засилено личното обезбедување на Зоран Заев поради закани по неговиот живот од странство

Поради закани по животот на премиерот од странство, од денес премиерот во оставка Зоран Заев има засилено обезбедување, дознава Инфомакс.

Според информациите на Иннфомакс, заканите по животот на премиерот во оставка дошле од Швајцарија, а сериозноста на истите предизвикале и загриженост кај безбедносните служби по што личното обезбедување на Заев е засилено.

Од МВР не потврдуваат ниту демантираат, наместо тоа објаснуваат дека се работи за класифициран документ.

– Мерките и активностите кои се преземаат за обезбедување на Претседателот на Владата на РСМ се реализираат исклучиво согласно „План за обезбедување на премиерот“, што претставува класифициран документ, стои во одговорот на МВР за Инфомакс.

Прес-службите на Владата пак, немаат информација за безбедносната состојба во врска со премиерот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...