5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаАвтобусот во кој загинаа 45 македонски граѓани е во сопственост на Беса...

Автобусот во кој загинаа 45 македонски граѓани е во сопственост на Беса Транс

Автобусот во кој загинаа 45 лица на автопатот Струма е сопственост на „Беса Транс“, регистрирана во селото Рашче, општина Сарај.

Во автобусот патувале вкупно 52 лица од С. Македонија, кои влегле од Турција. Меѓу загинатите има и деца. Луѓето биле на патување во Истанбул.

Автобусот синоќа нешто по 21 часот влегол преку граничниот премин Капитан Андреево. Инцидентот се случил околу 3.00 часот на автопатот во правец Софија – Благоевград. 7 лица преживеале и се сместени во болницата „Пирогов“ – шест се со изгореници, а еден пациент со повреда на ногата.

По преглед и проценка на нивната состојба, тие се сместени на следење во Одделот за изгореници Пирогов.

Постојат две верзии за несреќата: човечка грешка на возачот, а втората имало ненадеен технички дефект.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...