17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаХармоникаш ставен за директор на Рек!

Хармоникаш ставен за директор на Рек!

Хармоникаш ставен за директор на Рек!

Денес ставија нов директор на РЕК Битола, Пеце Матески.
Човекот што го ставија е вработен во РЕК Битола пред 2-3 год.

На седница на Управниот одбор на АД ЕСМ донесена е одлука за кадровски промени во РЕК Битола и во РЕК Осломеј, па така разрешен е директорот на РЕК Битола, Златко Ќурчиевски, и на негово место за в.д. директор е назначен Пеце Матевски, досегашен директор на Термоелектрана.

Во РЕК Осломеј разрешен е директорот Златко Пиперкоски и на негово место за в.д. директор е назначен Стојан Мицкоски, досегашен технички директор во Рудници.

Според достапните информации, новиот директор на РЕК Битола, Пеце Матески, во компанијата е вработен од пред околу две-три години. Пред само неколку месеци, пак, е поставен за директор на Термоелектраната, што случајно или не се совпаѓа со периодот кога се случија и најголемите хаварии во Комбинатот.

Инаку од претходно, меѓу сограѓаните и колегите Матевски бил познат како продавач на мастики „Airwaves“ по продавниците низ Битола.

Битолчани, исто така, велат дека дотолку е деградирачки за самиот РЕК Битола и фактот дека Матески има своја музичка група со која свири по свадби. Оттаму, според нашите соговорници, во РЕК-от со неверување и смеа е дочекана веста дека „Пеце свирачот“, како што е прекарот по кој го препознаваат битолчани, станал директор на Комбинатот.
Извор: НетПрес

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...