20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаКога градоначалникот објави дека ќе започне изградбата на булеварот одма го искараа,,...

Кога градоначалникот објави дека ќе започне изградбата на булеварот одма го искараа,, – Проектот бил на СДСМ !! -Кога дојде време да се пресечат неколку дрвја, тогаш новиот градоначалникот од ВМРО бил крив !!!

Уште еднаш докажавме дека како народ сме “ни води ни терај”.

Ако не се направи ништо, зошто не се направило,  ако некој нешто најавил одма ќе кажат ова беше од предходниот градоначалник, кога ќе се пресечат неколку дрвја одма новиот градоначалник е крив.

Деновиве започнаа работни активности за реконструкција на булеварот „Македонски Просветители“ согласно правосилно решение издадено од страна на Министерството за транспорт и врски бр.28 УП-208/2020 Е од 10.11.2020г.

Со реконструкцијата на улицата ќе биде отстранет стариот дрворед од липи и костени. За таа цел согласно член 34 од Законот за урбано зеленило од страна на Градоначалникот донесено е решение УП бр. 21-824 од 22.11.2021г. за отстранување на 49 липи и 13 костени кои се дрва со надмината физиолошка и биолошка возраст, дрва нападнати од карантински болести и штетници со значителни физички оштетувања по разни основи и заболени дрва кај кои не постои можност за успешно санирање на нивната здравствена состојба. Овие стебла се наоѓаат на потегот од пресекот со Кеј „Македонија“ до пресекот со ул. „Даме Груев“ и ќе бидат отстранети при изведување на првата фаза од реконструкцијата на бул. „Македонски Просветители“.

На гореспоменатиот потег се наоѓаат и 10 млади стебла од јавор кои ќе бидат пресадени на друга локација.

По завршување на градежните активности, согласно предвидениот проект ќе биде засаден нов дрворед со соодветни садници, велат од Општина Охрид.

Дека станува збор за стари и заболени дрва говори и фактот дека во минатото на овој дел се имаат случено неколку незгоди.

Последниот незгода се случи пред две години кога кај судот падна дрво и беа оштетени два автомобили и беше причинета поголема материјална штета.

Според пишувањето на дел од медиумите дрвото било труло и со оштетен корен.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...