2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаПоловина од возниот автобуски парк во Македонија треба да се прати на...

Половина од возниот автобуски парк во Македонија треба да се прати на топење во скопска Железара

Репарирани стари автобуси, со фалсификувани документи како нови се возат по патиштата низ Македонија, а државата замижува на тоа, тврди за Телевизија 24 Златко Велковски, поранешен сопственик на туристичка агенција и екс возач на автобус, пренесува Телевизија 24.

Велковски, кој е добар познавач на состојбите во автобускиот транспорт, вели дека фирмите не ги почитуваат законите за превоз на патници, а полицијата и инспекциите не ги санкционираат. Резултат на тоа се честите автобуски несреќи кои се случија во последните неколку години.

Превозниците немаат пари за скапи автобуси. Тоа ги тера да нудат ниски цени, што значи неквалитетна услуга. Законот обврзува за секој автобус да има вработен возач, но речиси ниту една компанија во земјава не го почитува. Инспекторатот надлежен за контрола крева раменици – не можеме да престасаме.

Замижувањето при техничките прегледи на возилата и здравствените на возачите, немањето дозволи и лиценци, претоварувањето на автобусите, во опасност го доведува дури и ученичкиот превоз.

Министерот за транспорт Благој Бочварски за Студио 10, запрашан зошто автобусите во земјава често се расипуваат среде тура, вели дека тоа е работа на друга институција.

И додека надлежните си ја префрлаат одговорноста, Велковски вели дека решението е едноставно. Наместо партиски послушници, во институциите да се вработат професионалци, во автобусите да се забранат тахографи со ленти и да се воведат дигитални, а поставувањето камери кои ќе го снимаат и патот и внатешноста во автобусите да биде задолжително.

Целиот прилог на Телевизија 24 можете да го погледнете во видео подолу.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...