15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаНаставничката низ солзи: „Ајла сакаше да биде наставничка, Ергин да има ресторани...

Наставничката низ солзи: „Ајла сакаше да биде наставничка, Ергин да има ресторани за да ги храни сиромашните“

Снимателот од МИА, Аслан Вишко, ја подели траотната атмосфера која изминатите денови владее во училиштето „Исмаил Ќемали“. Во оваа институција, учеа пет деца кои ги изгубија животите во автобуската трагедија во Бугарија. Наставничка на две од децата, раскажала за соништата на две од децата.

„Алја, сакаше да биде наставничка по англиски со желба да ја пренесе љубовта и знаењето од нејзината наставничка. А Ергин? Е тој сакаше да биде ‘the boss’ (газда). Да има многу ресторани во кои ќе ги храни сиромашните. Со солзи на очите раскажува нивната наставничка. Прекрасни и воспитани деца беа тоа. Солзите сами течат“, напиша Вишко во објавата на социјалните мрежи.

Тој сподели и фотографии на кои се гледаат празните клупи, како и местата каде што седеле учениците на кои сега цвеќиња во знак на почит.

Во придружба на првиот вицепремиер Артан Груби, денеска европратеникот Илхан Ќучук, го посети ОУ „Исмаил Ќемали”, во Чаир, чии пет ученици загинаа во големата собраќајна трагедија во Бугарија. Посетата на Ќучук, на ова основно општинско училиште, како што изјави Груби, е реализирано по желба на самиот европратеник, со единствена цел да
искаже почит кон жртвите од трагичниот настан во Бугарија каде што загинаа 45 наши сограѓани.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...