15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНа Швајцарија и недостасуваат 10.000 работници, плата и до 40 франци на...

На Швајцарија и недостасуваат 10.000 работници, плата и до 40 франци на час

Нудиме работа за градежници од 32 до 38 швајцарски франци на час плус храна, водоинсталатери од 31 до 38 франци, керамичари од 34 до 40, тишлери за 32 до 38 , се само некој од огласите кои ги има се повеќе во Швајцарија

Се бараат квалификувани заварувачи, молери, ѕидари, монтери, фасадери, електричари и водоинсталатери да работат во Швајцарија од 01.01.2022 година и нудиме плата во зависност од искуство и познавање на германски јазик, да започне од 31 до 40 швајцарски франци на час плус дневница…

Ова се огласи кои се појавија по одлуката на швајцарските власти од почетокот на следната година ширум да им ја отворат вратата на работниците, oдносно да ги укинат рестрикциите кои се на сила во овој преоден рок.

Најбарани се работниците во здравството, ИТ секторот, хотелиерството и угостителството. Овде заработувачката е многу поголема отколку во Германија, но и трошоците за живот се повисоки – вели една Хрватка која живее во Швајцарија.

Во држава сооколу 8,6 милиони жители, во која нешто помалку од четвртина од населението се доселеници, на почетокот на оваа година биле вработени околу 28.300 хрватски работници.

Секоја нова членка на ЕУ имаше преоден период, вклучително и Хрватска. Ако веќе увезуваат работна сила, тоа мора да биде квалитетна работна сила и која и треба на Швајцарија како земја.

Швајцарците имаат висока стапка од 25 отсто странци, не сметајќи ги сите оние кои во меѓувреме прифатиле швајцарско државјанство бидејќи тогаш стапката на странски државјани кои живеат и работат во Швајцарија би била дури и повисока од 30%. Значи најмалку два милиони жители се странци. Околу 80 отсто од странците доаѓаат од земјите на ЕУ – вели соговорникот за Вечерни.хр

– Стапка на невработеност е 2,7% а страната за слободни работни места jobs.ch вчера имаше 89.235 огласени работни места во 10.238 компании.

– Најбарани занимања се градежништвото, каде што го бараат столари до инженери и архитекти, во ИТ секторот, телекомуникациите и медицината.

– Според тој портал, просечната годишна плата на медицинската сестра е 78.813 швајцарски франци, лекарот 130.000, операторот со СНС 66.394.

Керамичарот 55.000, возач на камион 63.672 , наставници 89.917 IT аналитичари 115.000 келнери 51.090 франци, додава тој.

Најбарани се добро квалификувани работници, со најмалку завршено средно образование и долгогодишно искуство. Секако, доброто познавање на германски, француски или италијански јазик значително ги зголемува шансите на пазарот

Стапката на невработеност во септември падна на ниво на предпандемијата, на 2,7 отсто, што е знак и потврда за здрав и стабилен пазар на труд – вели добро упатен соговорник кој проценува ситуацијата во Швајцарија.

Хрватите кои работат во Швајцарија и со кои разговаравме велат дека трошоците за живот се високи, особено за изнајмување стан за кој плаќате од 1.500 до 2.500 франци.

-Се разбира, има и поскапи и поевтини. Изнајмување на стан од 110 метри квадратни на авенијата Венд во Женева чини околу 3.500 франци, а стан од 35 метри квадратни во Ру ду Јура чини 1.340 франци.

– За нормален живот, од намирници до други трошоци, треба да се издвојат уште 1.500 франци. Но, сето тоа варира од кантон до кантон и во зависност од даночните стапки.

– Животот во Женева, Базел и Цирих е поскап отколку во кантоните Апенцел иннерходен, Ури или Гларус. Во секој случај, многумина сигурно ќе ја најдат својата сметка и ќе се обидат да се вработат во Швајцарија. Ова ќе биде нов проблем за работодавците во Хрватска, кои се соочуваат со зголемен одлив на работници по влезот во ЕУ.

– Индустријата, која вработува околу 100.000 луѓе, годинава се соочи со дефицит од 20.000 работници, а следната година тој број може да се искачи на 35.000. – Кој ќе работи кај нас следната година? Подобро прашај кој работи сега.

– Еден месец објавуваме огласи за двајца готвачи и двајца келнери, трајно вработување и плати од илјада до 1500 евра, а никој не одговара.

Индустријата, која вработува околу 100.000 луѓе, годинава се соочи со дефицит од 20.000 работници, а следната година тој број може да се искачи на 35.000. – Кој ќе работи кај нас следната година? Подобро прашај кој работи сега.

– Еден месец објавуваме огласи за двајца готвачи и двајца келнери, трајно вработување и плати од илјада до 1500 евра, а никој не одговара.

– Се покриваме со студенти, но тоа не е решението – вели директорот на хотелот Опатија со педесетина вработени. – Летово баравме сезонски работници се до Македонија. Но процедурата за странците е комплицирана и долга, дозволите стигнаа дури на крајот на летото и на крајот се снајдовме со десетина домашни сезонски работници. И гостите забележаа дека има проблеми. За среќа, повеќето се толерантни. Но, не е пријатно кога друштвото доаѓа на вечера и мора да им кажете дека ќе чекаат еден час затоа што знаете дека имате недостиг од луѓе во кујната, па тие стануваат и заминуваат. Нешто итно треба да се направи – загрижено вели соговорникот за Вечерни хр.
Emigriko.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...