20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветПутин: Ако НАТО ги премине црвените линии, Русија ќе биде принудена да...

Путин: Ако НАТО ги премине црвените линии, Русија ќе биде принудена да реагира !!!

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјавил дека Русија ќе биде принудена да реагира доколку НАТО ги премине “црвените линии” во Украина, наведувајќи дека Москва го смета за закана распоредувањето на одредени офанзивни ракетни капацитети на територијата на таа земја.

Путин рекол дека се надева дека на сите страни “ќе преовладее здравиот разум”, но изразил и желба НАТО да биде свесен за загриженоста на Русија за сопствената безбедност поради Украина.

Доколку некој вид на ударен систем се појави на територијата на Украина, времето на лет од Москва е меѓу седум и десет минути, односно пет минути кога се работи за хиперсонично оружје. Замислете ја таа можност”, навел рускиот претседател во текот на деловен форум”, пренесува “B92”.

Путин нагласил дека Москва, во тој случај, ќе мора да формира нешто слично како одговор на тој вид на закана. Тој потсетил дека Русија неодамна извршила успешна проба за лансирање на нов хиперсоничен проектил од море, кој ќе биде во служба на војската на почетокот на наредната година.

Рускиот лидер укажал дека брзината на тој вид ракета е девет пати поголема од брзината на звукот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...