20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЈавниот превоз е ризичен најмногу во Скопје и во Охрид-За 3 часа...

Јавниот превоз е ризичен најмногу во Скопје и во Охрид-За 3 часа откриени неисправни 31 автобуси и комбиња

Јавниот превоз е ризичен најмногу во Скопје и во Охрид, откриле техничките прегледи во акцијата на МВР.

За само три часа контрола во раните утрински часови вчера откриени се вкупно 63 неисправни возила, претежно автобуси и комбиња, со кои се вршел јавен превоз на патници.

Најмногу проблеми, превозниците имале со неисправни кочници, односно 31 возило имало неисправен уред за запирање, а во две возила на технички преглед е откриен неисправен уред за управување односно воланот не функционирал соодветно на правилата за безбеден превоз.

После Скопје каде имало 22 неисправни возила, следува СВР Охрид каде во Охрид и Струга се откриени 16 неисправни комбиња и автобуси.

Соопштението на МВР:На 01.12.2021 од 8 до 11 часот Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола за техничката исправност на возила што вршат jавен превоз на патници, претежно автобуси и комбиња. При контролата откриени и санкционирани се 63 неисправни возила. Од нив 31 возило имало неисправен уред за запирање, две возила неисправен уред за управување и др. Од овие 63 возила, 22 биле санкционирани на територја на СВР Скопје, 16 на територија на СВР Охрид, осум на територија на СВР Тетово, пет на територија на СВР Штип.

Сите неисправни возила исклучени се од сообраќај и изготвени им се соодветни поднесоци.
Телма

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...