4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветДоктор казнет со 2.700 евра- Наместо левата нога , му ја отсекол...

Доктор казнет со 2.700 евра- Наместо левата нога , му ја отсекол десната нога на пациентот.

Хирург од Австрија бил казнет со 2,700 евра затоа што ампутирал погрешната нога на еден пациент. Наместо левата нога, на постариот пациент му била отстранета десната нога, а грешката била откриена два дена подоцна, пишува Би-Би-Си.

Во средата судот во Линц ја прогласи виновна 43-годишната лекарка за грубо невнимание и ја казни со 2.700 евра.

На вдовицата на пациентот, која почина пред случајот да оди на суд, и била досудена отштета од 5.000 евра.

Пациентот минатиот мај дошол во клиника во малиот град Фрајштат за да му ја ампутираат ногата, но хирургот ја означил погрешната нога како онаа што треба да биде ампутирана.

Забележана е грешка при рутинската замена на завојот, а на пациентот му било кажано дека сега ќе мора да ја ампутира другата нога.

Во тоа време, болницата соопшти дека инцидентот се случил поради „неколку несреќни околности“. На прес-конференцијата јавно извинување најави и првиот човек на болницата.

На прашањето од судијата зошто докторката ја обележала десната, а не левата нога, таа одговорила: „Едноставно не знам“.

По овој инцидент, хирургот отишол на работа во друга клиника. Половина од паричната казна и е укината.

Случаи како овој се ретки, но тие се случиле во минатото.

Во 1995 година, среде операција во Соединетите Држави, еден лекар сфатил дека му ја ампутирал погрешната нога на дијабетичар. Но морал да продолжи откако веќе ги исекол мускулите, тетивите и лигаментите, пишува Би-Би-Си.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...