12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаврши рокот за пријавување: Фросина Ременски Број1, дали таа ќе го...

Заврши рокот за пријавување: Фросина Ременски Број1, дали таа ќе го замени Заев?! !

Фросина Ременски, една од четворицата кандидати за претседател на СДСМ претпладнево објави фотографија со изборен постер како Кандидат бр.1. Централната изборна комисија на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска требаше ги верификува кандидатурите кои ги исполнуваат критериумите за избор на претседател на партијата, откако вчера во 16 часот заврши рокот за пријавување.

Освен Ременски за претседателската функција се самоканидираа Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за финансии, Властимир Алексовски, член и активист на СДСМ од општинската организација на партијата од Куманово и Јован Деспотовски, директор на Дирекцијата на технолошко индустриски развојни зони.

Ременски на својата интернет страница денеска објави текст во кој споделува претходни изјави дека нејзината кандидатура била неочекувана, бидејќи се лицитираше со други кандидати.

„Очекуваам поддршка од сите искрени членови на СДСМ – младите, жените, старите заборавени борци …, од сите што се вградиле во партијата и придонесоа за победата во 2016 година. Не е време за дворски игри, подметнувања и суети – време е да засукаме ракави за победа, вели Ременски.

Програмата на Деспотовски се вика „Концепт 28“ во која, според него, фокус се луѓето.

Ковачевски ја достави кандидатурата со програмата „Заедно, одговорно и посветено“ по што на својот фејсбук-профил напиша дека „во време на предизвици со кои се соочува македонското општество одговорно е да се преземе чекор, да се делува.

Изборот за нов претседател на партијата се одржува по оставката на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, по завршување на вториот круг од локалните избори, преземајќи одговорност за како што изјави тој лошите резултати од изборите.

Со Одлуката на Извршниот одбор од 26 ноември 2021 година вонредните избори се распишани и ќе се одржат на 12 декември 2021 година. Постапката за кандидирање започна на 27 ноември, а заврши вчера.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...