9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаЗаев: Венко беше најдобар министер, но мораше да ги послушам граѓаните и...

Заев: Венко беше најдобар министер, но мораше да ги послушам граѓаните и да го сменам !!

Никогаш немало подобар министер за здравство од Венко Филипче, но граѓаните и иднината на државата се приоритет, рече премиерот Зоран Заев на денешното потпишување на договор со Алтернатива, со кој оваа партија влегува во владата и станува дел од парламентарното мнозинство.

-Ако немав договор со Алтернатива, ќе немаше ваква стабилност, на власт ќе дојдеше Христијан Мицкоски кој не кажува С од Северна Македонија, така што заради граѓаните и за државата сум подготвен на се – рече Заев на новинарското прашање за тоа зошто Филипче ќе ја напушти министерстката позиција ако за веќе кажа дека е задоволен од тоа како работи.

Заев кажа дека сега Филипче ќе стане поголем другар со него, и дека ќе имаат време да се посветат на страста на возење мотори.

– Новите министри и новата влада нема да дојдат со мене како премиер, ќе дојдат со нов иден премиер на владата. Венко Филипче сега ќе стане подругар со мене, ќе имаме повеќе време да возиме мотори. Затоа што кога работите, немате време за тоа. Тоа е мој пријател, покрај тоа што е соработник. Како неврохирург може да биде корисен за здравјето, но има одлични знаења кои може да бидат употребени во периодот на општествено ниво. Доколку новите кадри кои доаѓаат и новиот премиер не сметаат на него, јас сметам на него – рече Заев.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...