19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа пиење во кафана имаат пари, кога ќе завршат на токсикологија им...

За пиење во кафана имаат пари, кога ќе завршат на токсикологија им е скапо !!!

Свесноста за штетното влијание на алкохолот врз способноста за управување со возилото ја знаат сите возачи, но дури 85% од нив, според податоците на Републичкиот совет за безбедност во собраќајот на патиштата, барем еднаш возеле пијани.

Последниот случај во кој сообраќајната полиција од СВР Скопје запрела возач и му измерила 3,87 промили алкохол во крвта е едно од највисоките измерени количества, но не и највисокото иако токсиколошки е еднакво на тешко пијанство.

Доцент д-р Андон Чибишев од Клиниката за Токсикологија за ММС откри дека имало и возачи со над пет промили алкохол во крвта што претставува смртна доза, но успеале да преживеат благодарение на „тренингот“ со алкохол на кој се навикнал претходно организмот.

– Ако возачот има концентрацијата на алкохол до 1,3 промили се работи за релативна неспособност, а ако е над 1,3 промили се работи за апсолутна неспособност. За возачи аматери кај нас со закон е дозволено до 0,5 промили, но има научни студии кои тврдат дека кај лицата кои се поосетливи на алкохолот, оваа количина е доволна да се намали психофизичката способност – тврди д-р Чибишев кој во моментов е единствен судски вештак од Клиниката за Токсикологија.

Додека бил пратеник во периодот од 2014 до 2016 година, д-р Чибишев иницирал промена во законот да се намали количината на алкохол на 0%, но наишол на голем отпор дури и во делот на зголемување на санкциите за возење во пијана состојба. Доктор Чибишев објасни што значи консумирањето на алкохол кој е вистински отров кој најмногу делува на нервниот систем.

Чибишев истакна Фондот за здравство не ги покрива алкохолните труења и пациентите мора сами да си плаќаат за услугите, но тешко се решаваат да дојдат на Клиниката за токсикологија.

– Ние сме кафеана која работи 24 часа бесплатно. Но, оние кои имаат алкохолно труење мора да си платат затоа што Фондот не ги покрива услугите. Оние пациенти кои имаат вакво труење не доаѓаат затоа што им е скапо иако претходно цела вечер седеле и консумирале алкохол – додаде д-р Чибишев.

Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, вели дека возачот не смее да управува со возило во сообраќај на пат, ниту да започне да управува со возило, ако е под дејство на алкохол. Под дејство на алкохол, се смета лице, за кое ќе се утврди дека количината на алкохол во крвта, изнесува повеќе од 0.50 г/кг. Толеранцијата на алкохол за возач-почетник е приближно еднаква на 0-„нула“.

„При контрола и регулирање на сообраќајот на патиштата, измерените 3.87 промили алкохол во крвта, е едно од највисоките измерени количества на алкохол во крвта, а во однос на тоа колку изнесува највиското мерено присуство на алкохол во крвта за време на управување на возило, МВР не води статистика.

Управувањето на возило со присуство на алкохол во организмот со повеќе од 0,50 промили, создава нестабилно управување со возило, намалување на моторичките способности кај возачот, со што се доведува во опасност неговата, но и безбедноста на останатите учесници во сообраќајот“, изјавија за ММС од Министерството за внатрешни работи кое деновиве врши засилени контроли за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол.

Орце Костов Извор: ММС

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...

Тешка несреќа попладнево во Македонија: Прегазено седумгодишно дете во школски двор

Малолетник со мотор во дворот на основното училиште „Јосип Броз Тито“ удрил во друго дете на седумгодишна возраст кое се здобило со тешки телесни...

На преминот Прешево спречен шверц на черепи на девет дивокози и од волк

Српските цариници на граничниот премин Прешево со Македонија спречија шверц на девет черепи и шест кожи на заштитени видови дивокоза и волк, јави дописникот...