7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаЗабаваЗнаете ли што значи оваа формула на банкнотата од 100 динари?

Знаете ли што значи оваа формула на банкнотата од 100 динари?

Критичарите сметаат дека не е добро што единицата за мерење на електромагнетната индукција именувана по Никола Тесла ја дефинира недоволно познатиот германски физичар Вебер.

многумина од нас сигурно сретнале „тесла“, или познатата сина банкнота од 100 динари. Сепак, постои една формула на која ретко кој обрнува внимание. Што значи таа формула?

Под деноминацијата „100“ е формулата за пресметување на единицата за магнетна индукција, односно јачината на магнетното поле: T = Wb / m².

Буквата Т (Тесла) ја означува единицата за магнетна индукција, Wb (Вебер) е флуксот на магнетното поле, додека m² е секако квадратен метар. Тесла, Т, е единица за јачината на магнетното поле и е дадена во чест на научникот Никола Тесла.

Критичарите сметаат дека не е добро што единицата за мерење на електромагнетната индукција именувана по Никола Тесла ја дефинира недоволно познатиот германски физичар Вебер. Според нив, ова ги предизвикува долгорочните напори на нашите електричари да не го врзуваат Тесла со Вебер, туку да бидат основна, а не изведена единица за електромагнетна индукција.

Со развојот на науката се јави потреба од воведување мерливи величини за квантитативно означување на природните појави. За време на различни периоди, различни научници користеле различни единици за да означат иста големина, што довело до практични проблеми при размена на информации и конвертирање на различни мерни единици .

Сето тоа придонесе за потребата од воведување единствен систем на мерни единици и стандарди по кои ќе се управува. Системот на единици SI (System international de unites), кој го користиме денес, беше усвоен во 1960 година на 11-та Генерална конференција за тежини и мерила, која собра 34 држави потписнички на Метричката конвенција.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...