28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветДоколу НАТО побара, Косово ќе ја брани Украина од Русите !!

Доколу НАТО побара, Косово ќе ја брани Украина од Русите !!

Премиерот Албин Курти зборуваше за можноста за испраќање на безбедносните сили на Косово во Украина во случај на конфликт меѓу руската и украинската страна, нагласувајќи дека доколку што и да смета дека е потребно НАТО, Косово ќе биде подготвено да дејствува, пренесува Косовскиот прес.

Како што изјави пред се сакам да нема нови конфликти.

„Внимателно следам што се случува на границата меѓу Украина и Руската Федерација до доцните часови. За тоа е аларм на НАТО, особено на САД, но и на ЕУ. „Што и да смета дека е неопходно НАТО, ние секако сме подготвени“, рече Курти.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...