15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаДа го имаш 1100 години Свети Наум и неговиот манастир, 1000 години...

Да го имаш 1100 години Свети Наум и неговиот манастир, 1000 години Бигорски, 1100 години Свети Климент, и да седнеш со Бугарите да расправаш дали си Македонец?!!

Да ја имаш Лидија од Македонија, првата христијанка во Европа,
Да го имаш 1100 години Свети Наум и неговиот манастир, 1000 години Бигорски, 1100 години Свети Климент и Плаошник, т
што е 300 години пред ренесансата во Европа,
Да го имаш Богомилското движење како прво протестантско учење во Европа 6 века пред другите слични движења,
Да го имаш Курбиново со фреската Ангелот од Курбиново стара 900 години, кој го има во истоименото село и само во црквата Равена и никаде на белиот свет на друго место,
Да ја имаш Охридската книжевна школа неколку века пред Болоња,
Да го имаш Галичник со уникатните зографи и ремек делата од дрворези на тамошните мајстори,
Да го имаш Танец со Тешкото, Драчевка, Малешевка, калајџиско и други ора и песни со ритам 11/8 за кои светот станува со овации и се чуди
Да ги имаш најубавите народни носии и шари,
Да го имаш Делчев со најпрогресивната реченица на овие простори,
Да ги имаш Мисирков, Рацин, Конески, Анастас Коцарев, Петре М. Андреевски, Стефановски Горан и Влатко, Ацо Шопов, Гане Тодоровски….
И уште колку многу имаш мој народе!!!
И да седниш со Бугарите да се расправаш дали сме Македонци и од кога сме тоа.
Е треба да имаш некој синдром на самоуништување и да не се цениш воопшто себеси.
Фејзбук статус: Ивица Ангеловски

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...