19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаНад 52 отсто од младите во земјите од регионот сакаат да се...

Над 52 отсто од младите во земјите од регионот сакаат да се иселат.

Невработеноста, иселувањето и ограничените можности, се главните проблеми со кои секојдневно се соочуваат младите во Албанија и земјите во регионот, оценето е на регионалниот министерски состанок за млади и образование, што се одржа во Тирана, со учество на ресорни министри и претставници од Западен Балкан и Италија.

На состанокот, кој се одржа на националниот ден на младите на Албанија, 8 декември, речено е дека списокот на празнини започнува од невработеноста која потоа влијае на нивното иселување.

Еден од главните предизвици со кои се соочуваат младите денес е невработеноста, која како голема последица ја носи емиграцијата. Ни недостига интегритет во институциите на земјата и немаме соодветна демократија. Ова, верувам, се главните последици и главните проблеми кои се соочуваат млади луѓе, посочено е на средбата.

Секретарот на Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) Алберт Хани, смета дека емиграцијата на младите е регионален проблем.

-Над 52 отсто од младите сакаат да се иселат од регионот на Западен Балкан. Ова е алармантна бројка, но и нов предизвик за актерите кои се нафатија да го

трансформираат патот на младите, рече тој, пренесува Ора њуз.

Тој одговори и на прашањето дали „Отворен Балкан“ е добра можност да им се понуди повеќе на младите.

-Мора да се поддржат сите иницијативи кои ги обединуваат соништата на младите, додаде Хани.

Собирот го организира Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO) и ресорните албански министерства.

Тв21

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...