2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаЗабаваХерој меѓу лекарите: Патува низ светот и им поправа заби на сиромашните...

Херој меѓу лекарите: Патува низ светот и им поправа заби на сиромашните бесплатно

Фелипе Рози е бразилски стоматолог кој патува низ светот со волонтери за да ја обезбеди потребната стоматолошка грижа бесплатно на луѓето кои инаку не можат да си ја дозволат.

 

Пред пет години, Фелипе ја основа невладината организација Por1sorriso.

Благодарение на волонтерите и финансиската помош од различни спонзори, Фелипе, заедно со тим од 18 луѓе, има можност да продолжи да ги менува животите на луѓето.

 

„Por1sorriso“ е создаден за оние кои живеат во области со ниски приходи и сиромашни, главно во Источна Африка и Бразил.

– Здравите и убави заби не прават да се чувствуваме добро само физички туку и психички. Стануваме посамоуверени и пооптимисти – вели Фелипе, кој им врати насмевка на лицата на многу луѓе кои не можеа да си го дозволат тоа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...