2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаШилегов го „заглавил“ град Скопје со преку 50 милиони евра

Шилегов го „заглавил“ град Скопје со преку 50 милиони евра

Градот Скопје е задолжен за повеќе од 50 милиони евра, откри денес на брифингот за новинари градоначалничката Данела Арсовска.

Како што информираше Арсовска, претходното градско раководство преку нетранспарентни постапки за јавни набавки, кредити и други трошоци направило долг во градот од повеќе од 50 милионин евра.

– Не сакам сега да објасннувам како е направен тој долг за да не шпекулираме со бројки тука, ќе ги добиете целосните извештаи од финансиската анализа во кои се гледаат причините за ова огромно задолжување на градот, рече Арсовска.

Претходно, градоначалнилчката на градот Скопје објасни дека ситуацијта во градот е навистина сериозна токму поради дологот кој го генерирал претходниот градоначалник, поради кој во овој момент градот нема доволно ликвидност за да побара ново кредитирање за реализирање на нови проекти во градот.

– Тој човек кој земаше плата од граѓаните на градот Скопје, беше доволно дрзок да не се појави пред нив да даде отчет за сработеното. Бидејќи нема ништо сработено. Нема отчет, но затоа има огромни суми потрошени во кафани, илјадници евра потрошени во кафани – рече Арсовска на брифингот за новинари.
Пишува: Инфомакс

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...