ДОБРА ВЕСТ: Мајката и бебето кои беа претепани со шипка од пијаниот татко се добри, соседите сведочат дека ова не му е прв пат

Мајката и новороденчето кои вчера беа претепани со метална шипка од пијан татко во Меѓумурје, денеска се стабилни. Раните на детето се санирани и е во добра состојба, јавува ХРТ.

Тоа ќе помине неколку дена под опсервација на педијатрија бидејќи се работи за бебе старо 20 дена кое се здобило со повреда на главата со железна шипка.

Да потсетиме, мајката и детето се од Пишкоровац и се жртви на семејно насилство. Под дејство на алкохол мажот ја претепал сопругата по главата и рацете. Тој со метална шипка го удрил и бебето кое било во нејзините раце и му нанел длабока рана на главата.

Мажот е уапсен и во тек е кривична истрага.

Дежурниот педијатар Дејан Балажина потврди дека детето има повреди на главата и бутот и е во болница поради можни компликации.

Жителите на Пишкоровац сведочат дека мажот бил склон кон алкохол и семејно насилство. Прашање е дали семејството било под надзор на Центарот за социјални работи. Одговорот на Центарот се уште се чека.

Извор: Индекс.хр

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here