-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаСветДОБРА ВЕСТ: Мајката и бебето кои беа претепани со шипка од пијаниот...

ДОБРА ВЕСТ: Мајката и бебето кои беа претепани со шипка од пијаниот татко се добри, соседите сведочат дека ова не му е прв пат

Мајката и новороденчето кои вчера беа претепани со метална шипка од пијан татко во Меѓумурје, денеска се стабилни. Раните на детето се санирани и е во добра состојба, јавува ХРТ.

Тоа ќе помине неколку дена под опсервација на педијатрија бидејќи се работи за бебе старо 20 дена кое се здобило со повреда на главата со железна шипка.

Да потсетиме, мајката и детето се од Пишкоровац и се жртви на семејно насилство. Под дејство на алкохол мажот ја претепал сопругата по главата и рацете. Тој со метална шипка го удрил и бебето кое било во нејзините раце и му нанел длабока рана на главата.

Мажот е уапсен и во тек е кривична истрага.

Дежурниот педијатар Дејан Балажина потврди дека детето има повреди на главата и бутот и е во болница поради можни компликации.

Жителите на Пишкоровац сведочат дека мажот бил склон кон алкохол и семејно насилство. Прашање е дали семејството било под надзор на Центарот за социјални работи. Одговорот на Центарот се уште се чека.

Извор: Индекс.хр

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...