4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаВасил Гарванлиев дел од тимот на Бугарија за детска Евровизија

Васил Гарванлиев дел од тимот на Бугарија за детска Евровизија

Десислава Димитрова и Мартин Стојанов ќе ја претстават денеска Бугарија на детската Евровизија, која се одржува во Париз.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарската песна за детската Евровизија е создадена од бугарско-македонски тим, кој се состои од претставникот на Евровизија 2021 на Северна Македонија Васил Гарванлиев, Давор Јордановски, Весна Малинова и Стан Стефанов, кој е автор на текстот на песната.

Во специјална порака кон бугарската публика за време на претставувањето на заедничката песна Васил Гарванлиев изјави дека проектот е своевиден мост на Балканот.

-Многу се радувам дека сум дел од бугарскиот тим за Детската Евровизија 2021, рече тој и изрази надеж дека верува оти нема граници во музиката и во обидите со љубов и соработка да се надмине омразата.

Истакна дека ова е еден мошне добар проект со големо значење. Ова е прво учество на Бугарија на детската Евровизија, по петгодишната пауза, потсетува дописникот на МИА од Софија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...