2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаУапсени двајца полицајци и петмина цариници, осомничени за шверц и продажба на...

Уапсени двајца полицајци и петмина цариници, осомничени за шверц и продажба на дрога, во денешната акција на полицијата во Куманово и во Скопје.

Вкупно девет лица се уапсени, од кои двајца полицајци и петмина цариници, осомничени за шверц и продажба на дрога, во денешната акција на полицијата во Куманово и во Скопје, соопшти Обвинителството за организиран криминал и корупција. Уапсените лица се осомничени за кривичните дела Криумчарење, а тројца од нив и за Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Од обвинителството велат дека четворица од осомничените минатиот месец учествувале во транспорт на дрога од царинската испостава на Меѓународен Аеродром Скопје до границата со Косово. Тогаш е запленета и дрогата, односно суровината за изработка на дрога, велат од Обвинителството.

„Во текот на ноември 2021 година, четворица осомничени меѓу кои два полициски службеници, како повеќе лица учествувале во неовластено пренесување заради продажба на прекурсори кои во два наврати организирано требало да пренесат стока од царинската испостава Меѓународен Аеродром Скопје, до зелениот појас во близина на државната граница помеѓу РСМ и Р Косово. Осомничените царински службеници, спротивно на нивните службени надлежности, и покрај тоа што за пристигнатата стока модулот за управување со ризик при системот СОЦДАД определил црвен канал што подразбира задолжителен детален преглед со кој ќе се спореди фактичката состојба со декларацијата, не постапиле и не извршиле соодветна контрола со која би ги утврдиле неправилностите. Со ваквото постапување како службени лица овозможиле преку царинска линија пренесување на стоки различни од декларираните“, соопшти Обвинителството.

За сите уапсени Обвинителството доставило предлог за мерка притвор.

Сдк.Мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...