24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТретоодделенецот Марко Зафиров од Велес е државен првак во шах !!!

Третоодделенецот Марко Зафиров од Велес е државен првак во шах !!!

Третоодделенецот Марко Зафиров од Велес е државен првак во шах за млади до осум години. Оваа древна игра ја научил од неговиот дедо. Успехот на државното првенство му овозможи следната година да учествува на Европското првенство во шах што ќе се одржи во Струга. Покрај шахот како хоби, кое му носи бројни пофалници и признанија, омилени предмети на Марко му се математика, историја и географија.

Малиот Марко златниот медал вчера му го покажа на градоначалникот Марко Колев и му раскажа за својата пасија во играње шах. Градоначалникот Колев му посака успех и го покани со освоениот златен медал повторно да го посети.


Општина Велес најави дека ќе го поддржи талентираниот Марко на Европското првенство, за достојното претставување на градот во оваа дисциплина.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...