12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаЗабаваЧовекот кој ги тужеше родителите затоа што престанале да го финансираат, изгуби...

Човекот кој ги тужеше родителите затоа што престанале да го финансираат, изгуби на суд

Откако невработениот дипломец од Оксфорд Фаиз Сидики ги тужеше своите родители во бизарен обид да го издржуваат финансиски до крајот на животот, судот одлучи во корист на неговите родители.

Во судските документи што се појавија во медиумите, Садики се опиша себеси како „ранливо“ возрасно дете со здравствени проблеми и тврдеше дека неговите богати родители ги прекршиле неговите човекови права со тоа што престанале да го поддржуваат.

Барањето на Садики за доживотна издршка беше одбиено откако судот ги зеде предвид сите ограничувања на Сидики и изјави дека „родителите не треба да имаат законска должност да ги издржуваат своите возрасни деца без разлика колку е сериозна нивната потреба“.

– Она што го бара господинот Садики е да се наметне однос на финансиска зависност на родителите кои не сакаат тој однос да продолжи. Подносителот на жалбата не се третира поинаку поради здравје или инвалидитет. Тие не се релевантни факти во контекст на овој случај – додаваат тие.

Судот изјави дека тоа може да влијае на други возрасни деца кои бараат финансиска помош од нивните родители.

– Ова суштински би го променило односот меѓу државата и вонбрачните родители, дозволувајќи им на сите возрасни лица да ги тужат своите родители, без разлика дали нивните родители се вонбрачни или не, кога возрасен човек тврди дека размислува за високо образование или кога има посебни околности – заклучија тие. .

Да потсетиме, дипломиран правник кој не работи од 2011 година живее бесплатно во стан од 1,14 милиони долари во сопственост на неговата мајка Ракшанда и таткото Јаведа во лондонскиот Хајд Парк. Дополнително, неговите родители му ги плаќаат сметките и му даваат по 550 долари џепарлак неделно, но тие му се заканиле дека ќе го отсечат поради сериозна кавга што ја имале, а тој решил да ги тужи поради тоа.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...