19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаРодители ќе протестираат против носење на маски во училиштата!

Родители ќе протестираат против носење на маски во училиштата!

Во петок во 18 часот пред Влада е најавен протест против задолжително носење на заштитни маски во училиштата. Иницијатори на протестот се повеќе родители, кои сметаат дека децата страдаат од долготрајното носење на маски.

-Сите граѓани, сите родители без разлика на вера, нација и убедувања излезете на улица и изборете се за правата на децата.
Нашата цел е право на избор за секое дете.

Ние не сме против родителите кои сакаат да продолжат со праксата на носење маски во училиште, бидејки тоа е нивно право!
Повеќе од една година нашите деца страдаат од долготрајното носење на маски и доколку истото продолжи последиците по нивното здравје во иднина ќе бидат несогледливи.

Учителки, наставници, педијатри, инфектолози, дерматолози, кардиолози – застанете на страната на здравјето на децата!
Нивното место е во училишните клупи и тоа без маски, без никакви трауми, условувања и заплашувања, да израснат во физички и психички здрави личности- наведено е во иницијативата креирана од Трајче Петковски, кој инаку е претседател на Македонска асоцијација за модерни танци, и која е објавена на социјалните мрежи.

Петковски ги повика граѓаните не само во Скопје, туку и во центарот на останатите градови, да излезат и да се приклучат на протестот во петок.

На социјалните мрежи веќе подолг период е активна и неформалната група Стоп за носењето маски во училиштата, во која членуваат над 7.500 граѓани.
Нивни најчести реакции се дека децата минуваат долго време со маски во училиштата, и имаат по шест, па и по седум часа, чие времетраење дури и во ек на пандемија не се скрати.

Исто така, често се потенцира дозволата за работа на угостителски локали и ноќни клубови, каде стотици посетители без маски и дистанца престојуваат во затворен простор, наспроти училниците во кои учениците иако според протоколи и на дистанца, мора да ги носат заштитните маски.

Вики Клинчарова Fokus

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...