16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Македонија 23 годишен Битолчанец ја измамил банката со 12.500 фалсификувани евра

23 годишен Битолчанец ја измамил банката со 12.500 фалсификувани евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Битолчанецот З.Т. (23) извршил платен промет на два пати во иста банка со вкупно 12.500 евра кои биле фалсификат.

Бирото за јавна безбедност му поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје за фалсификување пари, објави МВР.

На 15 јуни З.Т. најпрво пуштил во промет 5 фалсификувани банкноти од по 500 евра во филијала на банка во Скопје, без да бидат забележани од страна на вработениот во банката дека се фалсификат,а по два дена повторно пуштил во промет 20 фалсификувани банкноти од по 500 евра, во истата банка.

Со ова пријавениот З.Т. пуштил во промет вкупно 12.500 фалсификувани евра, со што се стекнал со противправна имотна корист во вредност од 766.250 денари, на штета на банката.