-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаСоветниците на Левица и Вмро Дпмне во Велес, заклетва дадоа под старото...

Советниците на Левица и Вмро Дпмне во Велес, заклетва дадоа под старото уставно име.

Новиот состав на Советот на Општина Велес деска ја имаше својата конститутивна седница, на која се утврдија мандатите на новите членови на Советот, кои положија заклетва. Седницата ја отвори досегашниот претседател на Советот Кирил Гајдов, кој местото претседавач му го отстапи на највозрасниот член Коста Нојков.

Иако советниците од СДСМ побараа на дневен ред да се стави и точка за избор на претседател на Советот, мнозинството не го прифат овој предлог. Потоа, се формираше Комисија за верификација на мандатите на новите членови на Советот, кои ги констатираа мандатите на 22 членови. Единствено не е верификуван мандатот на советничката Нада Јованова од ВМРО ДПМНЕ, која од оправдани причини, не присуствуваше на седницата.

Новите советници дадоа свечена изјава. Иако во текстот на заклетвата стоеше уставното име Република Северна Македонија, додека ја повторуваа, советниците на ВМРО ДПМНЕ и Левица одбија да ја споменат одредницата „Северна“ и заклетвата ја дадоа, споменувајќи го поранешното уставно име, Република Македонија.

Членовите на Левица на социјалните мрежи објавија фотографии на кои се гледа дека во текстот на заклетвата ја избришале одредницата „Северна“ од името на државата.

За утре е закажана нова седница, на која се очекува да биде избран претседателот на Советот, во кој ниту една партија нема мнозинство. 11 советници има ВРМО ДПМНЕ, 8 се од СДСМ, 3 од Левица и еден советник е од редовите на ДУИ. За мнозинство потребни се 12 советници.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...