13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаМакедонијаСо осум часа доцнење пристигна возот за Битола, цело време правевме тргни...

Со осум часа доцнење пристигна возот за Битола, цело време правевме тргни застани уште што не ни дадоа и снег да чистиме велат патниците!!!

Наместо по швајцарско време, „кинескиот“ воз од Скопје за Битола стигна по македонско. Возот кој требаше да биде утрински стана вечерен откако патниците наместо три часа патуваа три пати повеќе. Тие раскажуваат дека на возот му требале цели осум саати за да извози околу 200 километри, а потоа продолжиле да патуваат со комбе. Велат патувањето било тргни –застани, прво чекале друг воз да биде тргнат од пругата, а потоа да се санира пукната шина..
Наместо по швајцарско време, „кинескиот“ воз од Скопје за Битола стигна по македонско. Возот кој требаше да биде утрински стана вечерен откако патниците наместо три часа патуваа три пати повеќе. Тие раскажуваат дека на возот му требале цели осум саати за да извози околу 200 километри, а потоа продолжиле да патуваат со комбе.
Велат патувањето било тргни –застани, прво чекале друг воз да биде тргнат од пругата, а потоа да се санира пукната шина..

„Како да бевме дел од книгата ‘Возот в снег’. Таму патниците со раце чистеа снег, е сега недостигаше ние да ги поправаме шините. Кај нас и кинеските возови возат по македонско време, односно доцнат. Од Скопје тргнавме во 7 часот, а Битола, требаше да сме во 10.20. Но, во Прилеп стигнавме во 15 часот, а потоа уште еден саат до Битола – девет саати вкупно“, се жалат патници.
Сдк.Мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...