7.2 C
Ohrid
среда, декември 6, 2023
ПочетнаМакедонија119 години од смртта на Миле Поп Јорданов, македонски револуционер и просветен...

119 години од смртта на Миле Поп Јорданов, македонски револуционер и просветен деец, учесник во македонското револуционерно движење.

119 години од смртта на Миле Поп Јорданов, македонски револуционер и просветен деец, учесник во македонското револуционерно движење, член, секретар и војвода на ТМОРО.

На 22 Декември 1902 година, на само 23 години, Поп Јорданов со последниот куршум си го одзема животот во велешкото маало Јурија, помагајќи им на своите другари од четата да избегаат, откако биле наклеветени дека се наоѓаат во градот. Храбро се борел против турскиот аскер до последниот куршум низ велешките сокаци, и не му се предал жив.
Турскиот командант наредил телото на мртвиот војвода да се истакне на улиците на Велес и тие што ќе го препознаат мртвиот да се заробат, сите кој минеле биле со наведнати глави и молчеле иако знаеле кој е убиениот. Единствено сестрата на Миле не успеала да дотррае и вриснала на целиот глас кога го видела телото на својот брат.
Погребан е во црквата Пантелејмон, Велес.

Неговото херојство е опеано во песната: “Болен ми лежи Миле Поп Јорданов”

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Се огласија од партијата на убиецот Палчо: Изразуваме најдлабоко и најискрено сочуство за загубата на два човечки живота, младата Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

За прв пат, по три дена се огласија од политичката партија „Десна“ откако стана јасно дека нивниот претседател извршил две убиства. Од партијата велат...

Долгогодишни другарчиња: Шоферот на Палчо имал и фотографија со Велибор Манев !!!

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец со иницијали С Д...

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување, како што се шпекулираше туку била застрелана, соопшти...

Ова е уапсениот возач на Палчо: Откако бил уапсен детално ги кажал плановите на бегалецот – сам постирал слики на ФБ додека се возел...

Лицето С Д од Струмица татко на две деца е возачот кој го превезувал Љупчо Палевски Палчо осомничен за убиството на 14 годишната Вања,...