1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаВреме да се тргне вeтoто и да се одблокиpa Македонија

Време да се тргне вeтoто и да се одблокиpa Македонија

Екс бугарскиот премиер Бојко Борисов му го честиташе изборот на Кирил Петков за премиер на Бугарија, и се понуди да му биде од располагање. Борисов оцени дека и за Бугарија е подобро Македонија и Албанија што поскоро да бидат членки на Европската унија, но додаде дека пред тоа е неопходно да се исполнат одредени услови.

„Ние им кажавме на нашите соседи, постојат две-три теми – малцинствата, промената во Уставот и изјаснување на историјата. Кога ќе ги решите ќе продолжите напред. Ние по никаков начин не ги запираме, но како да им кажеме „повелете во Европската унија“, па потоа да ја наполниме Унијата со проблеми за кои не се разбираме. Затоа ги забавивме. Еве, сега сме подготвени, тие да направат отстапки, нашата Влада да направи отстапки, да поминат во Собранието и ќе ги поддржиме“, вели Бојко Борисов, поранешен премиер на Бугарија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...