19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаЗабаваПочнала со 250 овци а сега има над 1.000: Галина Мирчева е...

Почнала со 250 овци а сега има над 1.000: Галина Мирчева е мајка на четири деца која со семејството се врати од Шпанија за да одгледува овци од расата Асаф!!!

„Потешко е да се чуваат новородени јагниња отколку бебиња“. Вака тврди мајката на 4 деца, Галина Мирчева.

Галина Мирчева и нејзиниот сопруг долго време живееле во Шпанија, но решиле да се вратат во родната Бугарија и да отворат фарма. Сега имаат над 1.000 овци, но на почетокот не вило вака.

Во 2005 година таа и нејзиниот сопруг Борислав Василев почнале да се занимаваат со земјоделство – обработувале 7.000 декари земја, а подоцна одлучиле дека е добро да почнат да одгледуваат животни, бидејќи веќе имале обезбедено сточна храна. Изборот на Галина паднал на овците, затоа што мислела дека тие се полесни за чување отколку кравите. Почнале со 250 грла овци, што според неа е минимален број за отварање на фарма со овци

„Немавме доволно пари, а оваа раса беше најевтина“, го објаснува својот избор Галина. „Па дури и за нив морав да земам заем од роднини, а потоа подигнав кредит“, раскажува таа.

И иако животните биле избрани се покажало дека расата е недоволно млечна. Затоа Галина почнала да работи на подобрување на производството на млеко со овци од израелската раса Асаф.

Под интензивни услови за размножување во Израел, овците Асаф се јагнат 3 пати во две години. Просечниот принос на млеко варира од 330 до 350 литри во различни години, а во некои фарми достигнува и 400 литри. Просечната плодност е 150-160 јагниња на 100 овци. Содржината на масти во млекото е 7,2 проценти, а содржината на протеини е 5,5 проценти.

Дојдовме со огромна желба да работиме, да постигнеме нешто парите спечалени со многу труд да ги вложиме во нешто што ќе ни донесе профит.

Погледнете ја нејзината извонредна приказна, како со многу работа, желба, знаење и љубов за една професија се постигнуваат резултати..

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...