16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаЗабава(Видео) Тепачка меѓу пратеници во парламентот- Не можеа да се договорат за...

(Видео) Тепачка меѓу пратеници во парламентот- Не можеа да се договорат за родната еднаквост

На една од седниците во парламентот во Јордан, изби тепачка меѓу пратениците и претседателот на Собранието. Тепачката настана додека пратениците расправаа за реформите во уставот, во делот за родната еднаквост. По избивањето на тепачката, истата беше прекината.

Се почна со жолчната дискусија меѓу пратениците и претседателот на парламентот Абделкарим ел Дагми. Како што пренесе ATF, причината за истата бил амандманот кој се однесува на женскиот род и кој треба жените да ги додаде како државјани на Јордан во поглавјето на Уставот, со кој се гарантираат еднаквите права на сите граѓани.

Неколку пратеника на седницата се спротиставија на амандманот етикетирајќи го како бескорисен. Ел Дагми излезе од салата по скандалот, а седницата на јорданскиот парламент ќе биде продолжена денес.

За потсетување, Уставот на Јордан е усвоен во 1952 година, а сменет е дури 29 пати. Според експертите, власта на монархот е зголемена на сметка на законодавната власт. Правата на жените досега не се сменети.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...