17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаОМИКРОН детектиран и во Струга

ОМИКРОН детектиран и во Струга

Во Струга е регистриран случај на инфициран од новиот сој на корона вирусот, Омикрон, потврдуваат за Алсат од Центарот за јавно здравје во Охрид. Станува збор за повозрасно лице, асимптоматски случај и во моментов е во изолација. Не бил целосно вакциниран со две дози. Инаку, ова е втор официјално потврден случај на Омикрон во Македонија, откако минатата недела тој беше откриен кај граѓанин кој допатува од Велика Британија.

„Човекот дојде да се тестира заради патување и во текот на таа рутинска контрола што мора да се направи во текот пред патување, задолжително мора да се направи ПЦР тест за лица кои не примиле две вакцини против ковид инфекцијата. Во текот на тој скрининг откриено е дека лицето е инфицирано со Омикрон. Непознат е изворот, не знае од каде ја добил инфекцијата. Бидејќи имаме многу дојдено гости во струшкиот регион од други држави, кои се наши печалбари, можеби некој од нив може да биде извор на зараза на Омикрон“, изјави Јованка Струлакова Коровешоска-епидемиолог.

Извор Алсат

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...