15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаЈовановски: Недела неработен ден не е добра одлука

Јовановски: Недела неработен ден не е добра одлука

Потпретседателот на Стопанската комора, Зоран Јовановски смета дека недела неработен ден во Законот за работни односи, не е добра одлука.

-Фактот дека вие имате ситуација каде што на примарната одлука има цела листа исклучоци, покажува дека влегувањето во регулирање на нешто што е прилично комплицирано да се регулира, вели Јовановски во изјава за ТВ Сител.

Тој посочува еден пример за тоа како оваа одлука не е адекватна.

-Некој странски инвеститор влегол во земјата, инвестирал врз основа на одредени законски регулативи и тој има план за работа за цела година и тој предвидел дека тие што работат во недела ќе имаат одмор во понеделник итн. Сите права ќе бидат обезбедени со тоа што низ еден договор за работа што ќе го прифатат страните. И вие сега воведувате регулативи. Сите тие исклучоци го обезвреднуваат основното решение. Вакво нешто треба да биде договорено меѓу работодавачите и работниците. Ако работниците прифаќаат да работат и во недела за значително повисока дневница, треба да му се даде шанса на работникот да си го оствари сонот, додава Јовановски.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...

Фалсификуваните евра внесени во Косово се печатени во Македонија

Ова тврдење се наведува во синоќешното соопштение на Обвинителството, по повод неговото барање за одредување едномесечен притвор за шестмината уапсени, од кои тројца македонски...