7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаУништено детското игралиште во Кичево кое беше изградено пред една недела

Уништено детското игралиште во Кичево кое беше изградено пред една недела

Во населбата 22 Декември во Киево демолиран е детскиот парк, што беше изграден пред една недела. Случајот е пријавен во полиција, но се уште не се познати сторителите на овој вандалски чин. Пичинета е огромна материјална штета.

Децата разочарани од глетката, бидејќи едвај чекаа да добијат вакво нешто во нивната населба.


За ова реагираше и градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари, нарекувајќи го чинот вандализам врз јавен имот.

Урбаната опрема и детските играчки се уриваат, рушат, се делат на парчиња, давајќи тажна слика кога ќе ги погледнете на овие фотографии, а повеќе во реалност. Неразбирливо е ова чувство на напад на убавината, функционалното за град со чиста животна средина. Настанот е пријавен во полиција и веднаш била реакцијата на полициските службеници за откривање и изведување пред правдата сторителите на ова лудило врз граѓанинот и урбаното со неразбирлива деструктивна намера – реагираше градоначалникот на Кичево на социјалните мрежи.

Вакви случувања имало и порано во Кичево. Пред неколку месеци, неколку пати по ред беше уништувано и Калето во Кичево. Откако ќе го реновираа, повторно беше уништувано, крадеа клупи, електрични кабли и светилки кои беа поставени на калето.
republika.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...