Почина претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли

Дејвид Сасоли, претседателот на Европскиот парламент (ЕП), почина на 65-годишна возраст во вторникот наутро.

65-годишниот Сасоли почина на 11 јануари во 01:15 часот во Италија, каде што беше хоспитализиран, додаде неговиот портпарол, пренесува Ројтерс.

Сасоли е во болница во Италија од 26 декември поради „сериозни компликации“ во врска со неговиот имунолошки систем, соопшти неговата канцеларија.

Tv21

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here