19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаСо 62 гласа Собранието ја избра владата на Димитар Ковачевски

Со 62 гласа Собранието ја избра владата на Димитар Ковачевски

Собранието ја избра новата влада предводена од премиерот Димитар Ковачевски. „За“ гласаа 62 пратеници, против новата влада се изјаснија 46 пратеници. Вкупно гласале 108 пратеници.
Ковачевски на крајот од расправата за избор на новата влада им се заблагодари на пратениците за поддршката, но и за критиките и рече дека верува оти опозицијата ќе биде конструктивна во интерес на граѓаните.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...