4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонија33 годишна битолчанка  почина на Инфективно во Битола, наредена обдукција

33 годишна битолчанка  почина на Инфективно во Битола, наредена обдукција

33 годишна жена  утринава почина на Инфективното одделение во Битола. Од Клиничката болница Битола велат дека  жената не била позитивна на вирусот, но е хоспитализирана како сомнителна на Ковид-19. Поради брзата смрт побарана е судско-медицинска обдукција врз телото на починатата со цел да се утврди причината за смртта.

Драматична е ситуација со ширењето на вирусот во Битола, од 31 декември до денес од Ковид-19 починале 16 битолчани.  Бројот на смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на кризата до денес се искачи на 410.

„Синоќа е примена пациентката на 33 години на Инфективното одделение во Битола како сомнителна на Ковид-19, без потврден тест.  Хоспитализирана е и дадена е соодветна терапија. По влошување на ситуација преземени се реанимациони мерки. Побарана е  обдукција. Според податокот од дежурните лекари во системот не се заведени коморбидитет, освен  обезност. Пациентката не била вакцинирана. Телото е предадено на судск- медицинска обдукција со цел да се утврди причината за смрт, велат од Клиничката болница Битола.

Бројот на заразени со Ковид-19 во Битола драматично расте. Од Нова година досега се бележат високи бројки на дневно потврдени случаи како ретко кога досега. Битола е втора зад Скопје по бројот на заразени. Вчера се регистрирани нови 125 позитивни. Во овој момент има 1.456 активни случаи.

 

 

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...