22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветВо Србија регистриран првиот случај на флурон

Во Србија регистриран првиот случај на флурон

Директорката на Институтот за јавно здравје „Трамболина“, Верица Јовановиќ, изјави дека е регистриран првиот случај на флурон во Србија, односно истовремено присуство на вирус на грип и коронавирус кај едно лице.
Верица Јовановиќ гостувајќи во емисијата „Четврток во 9“, рече дека пред една недела кај едно лице е регистриран првиот случај на присуство на вирусот сарс-ков-2 и вирусот на грип.
„Многу е тешко да се разликува клиничката слика помеѓу ковид и манифестацијата на вирусот на грип. Тоа е треска, општа слабост, сите симптоми на респираторна инфекција. Карактеристично е што брзо поминува, како што е манифестацијата на сој омикрон што предизвикува инфекција со Ковид“, изјави Јовановиќ.
Таа посочи дека флуроните ќе се повторат, а Институтот Торлак за првпат годинава утврдува присуство на двата вируса на примероците што се доставуваат.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...