12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСтојанче Ангелов не предупредува: Карпа тешка над 20 тони виси во кањонот...

Стојанче Ангелов не предупредува: Карпа тешка над 20 тони виси во кањонот Матка и е опасност за браната

ЕВН Електрани веќе биле предупредени од алпинистите дека карпата е во нестабилна состојба. Заклучокот е дека карпата изгледа како да ја држи само триење, а ќе се набљудува и со дронови.

Во кањонот Матка над браната има нестабилна карпа со тежина од 20 тони на висина од 100-тина метри. Таа може да се излизга во секое време и да падне во водата, но и да повлече со себе лавина од други карпи и камења кои би можеле да го загрозат ѕидот на хидроелектраната, алармираше денеска директорот на Центарот за управување на кризи, Стојанче Ангелов.

Алпинистите веќе ги предупредиле надлежните од ЕВН Електрани дека карпата е во нестабилна состојба.

– Таа е долга од 6 до 8 метри кубни и тежи 20 тони, се наоѓа на висина од 100 метри. Се работи за голема кинетичка енергија. Кога оваа карпа би паднала во браната има неколку потенцијални правци на движење. Бидејќи самата карпа се наоѓа блиску до сртот и врз правецот можат да влијаат повеќе фактори. Воедно, при лизгањето на оваа карпа можат да бидат предизвикани лавина од други камења и карпи што би паднале најверојатно во водата во близина на ѕидот, но ние дополнително сакаме да ги провериме овие податоци. Падот би бил во непосредна близина на испустот, бидејќи карпата се наоѓа на самиот врв од гребенот, изјави Ангелов.

Директорот на ЦУК додаде дека карпата може таму да остане уште 100 години, но должност на центарот којшто тој го води е да ги извести релевантните институции.

– Нема место за кревање паника, но ја известуваме компанијата со чамците да не го користат местото блиску до браната. Ризикот е многу мал, но сакаме да делуваме превентивно, да не се користи овој дел од ѕидот на браната, истакна Ангелов.
Тој додаде дека од набљудувањето заклучиле дека карпата изгледа како да ја држи само триење, а ќе следува набљудување со дронови, по што институциите би излегле со конкретни мерки.

Тв Нова

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...