19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЈордан Митев: Мојата мајка беше удрена на тротоар од младо пијано докторче.

Јордан Митев: Мојата мајка беше удрена на тротоар од младо пијано докторче.

После низата сообраќајни незгоди што се случија во нашата држава и слепото судство.
На темата колку вреди човечкиот живот во Македонија се надоврза и фолк пејачот Јордан Митев

Колку вреди?! Хм, најверојатно кај нас вреди многу малку. Во развиените земји животните имаат поголема вредност…За жал.
Пред 2 години мојата мајка, заедно со еден наш роднина стоејќи на тротоар, младо пијано докторче со својата кола, ги подбира и двајцата од тротоарот. Ги удира и побегнува без да застане и пружи помош. Како кучиња ги остава на патот. Среќа останаа живи. Мајка ми со скршена рака, роднината со скршена нога и дополнителни компликации. За иронијата да биде поголема, докторчето (убав на мајка) е син на докторка која работи во Подареш, која пак беше матичен доктор на мајка ми. Без грам доблест и одговорност, се криеа се додека полицијата не докажа со силни докази дека вистина тој го има направено делото. На крај, и дадоа некоја минимална оштета колку да не биде без ништо, а докторчето убав на мајка, кој утре ќе лекува луѓе и ќе биде одговорен за човечки животи со 3 месеца затворска казна, за која што се сомневам дали и таа ќе си ја одлеже. На нас само дебели казни, да ни дојде паметот. Како знаеме од Табановце нагоре да бидеме и културни и да почитуваме се што треба, па нормално, таму нема “убав на мајка”, Си направил прекршок, ќе одговараш и ќе си платеш.
Сочувство до фамилијата во Радовиш.
Напиша на фејзбук Јордан Митев.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...