1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаКирил Пецаков, не може да одговара кривично, бидејќи се изолирал веднаш откако...

Кирил Пецаков, не може да одговара кривично, бидејќи се изолирал веднаш откако го добил позитивниот резултат- Со тоа, нема никаков основ, за МВР да го гони со кривична пријава.

Охридскиот градоначалник, Кирил Пецаков, не може да одговара кривично, бидејќи се изолирал веднаш откако го добил позитивниот резултат на коронавирус. Со тоа, нема никаков основ, за МВР да го гони со кривична пријава, како што објавија повеќе медиуми, а е непотврдена информација.

Според информации на „Скопје 1“, Пецаков се тестирал на празникот „Водици“ изутрината, само за да може да ја напушти државата и да оди на Водици. Немал контакт со заразен, ниту пак, имал симптоми и здравствени проблеми. Резултатите од наводен позитивен тест, ги добил доцна попладнето, по што повторно се тестирал бидејќи се сомневал и добил негативен резултат. Тоа значи дека градоначалникот не постапил спротивно на ниту една одредба од Кривичниот законик.

Инаку, доколку биде гонет, Пецаков ќе е првиот функционер за кого е побарана кривична одговорност поради самоизолација. Досега е познат само случај каде функционер е гонет за непочитување на изолација, а тоа е градоначалникот Максим Димитриевски. Но, кривичната пријава беше отфрлена од Обвинителството. Заеднички за двата случаи, кај Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ и Димитриевски од СДСМ е што обвинуваа дека имаат политичка позадина. За потсетување, Димитриевски ја напушти партијата откако сопартијците отворија фронт против него, особено во моментите кога се тврдеше дека го загрозил туѓото здравје откако бил заразен со корона.

Инаку, по добивањето на позитивниот резултат за корона тестирањето, Пецаков веднаш се изолирал и немал никакви контакти. Тој се сомневал во релевантноста на тестот, го повторил, па бил негативен. Но и по овој резултат, останал во изолација, бидејќи надлжените не му го укинале решението.

Важно е да се напомене дека има разлика помеѓу изолација и самоизолација. Во изолација, сите позитивни одат со решение од ДСЗИ, а нејзиното непочитување е кривично дело. Самоизолацијата, претставува прекршочно дело со парична казна.


Jавува:Скопје1

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...