9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаПрограмерите имаат повисока плата од пилотите и банкарските службеници во Македонија

Програмерите имаат повисока плата од пилотите и банкарските службеници во Македонија

Највисока нето плата во ноември лани имале информатичарите и програмерите. Според Државниот завод за статистика просечната плата во секторот Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности изнесува 74.062 денари или околу 1.204 евра.

Програмерите всушност се единствената професија со просечна плата повисока од илјада евра месечно.

Во топ 3 најплатени професии влегуваат и вработените во воздухопловството и во фармацијата.

Просечна плата во секторот Воздухопловен транспорт е 52.032 денари (околу 847 евра), додека во секторот Производство на фармацевтски производи и фармацевтски препарати таа изнесува 47.086 денари (околу 767 евра).
ДЗС објави дека во ноември лани просечната плата изнесува 29.130 денари (околу 474 евра), додека просечната месечна исплатена бруто-плата (со здравствено и пензиско осигурување и данок) била 43.509 денари или околу 707 евра.

Банкарските службеници и вработени во финансиските институции се на 5-тото место односно во секторот финансиско-услужни дејности без осигурување и пензиски фондови, ноемвриската просечна нето плата изнесувала 46.114 денари.

Во складирањето на стоки и нивен превоз во просек земале 157 денари повисоки плати од банкарите односно по 46.271 денар.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во ноември 2021 година, во однос на ноември 2020 година, изнесува 105.6, односно во ноември лани нето просечна плата била повисока за 5,6 % во одбос на истиот месец претходната година.

Најголемо зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен имало во секторите: Стручни, научни и технички дејности (14.4 %), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (11.5 %) и Информации и комуникации (11.3 %).
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Дејности во врска со недвижен имот (3.9 %), Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (3.5 %) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (2.9 %).

Извор:ТелмаТв

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...