5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаРашкоски: Мојот софтвер ќе спасеше многу човечки животи низ македонските патишта.

Рашкоски: Мојот софтвер ќе спасеше многу човечки животи низ македонските патишта.

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски во допис до јавноста тврди дека со системот за сообраќајни прекршоци, што го набави тој за 70.000 евра, ќе се намали бројот на жртвите за една половина, бројот на повредените за две третини и материјалната штета за повеќе од половина.

„Софтверот на Рашковски“ не е софтвер на Рашковски, тоа е софтвер, односно цел систем на нашите граѓани кој требаше да спасува животи и сѐ уште може да спасува животи, кои за жал ги губиме по патиштата. Нема да навлегувам во тоа дали Обвинителството основано или неосновано води постапка против мене, тоа во текот на процесот кој ќе отпочне ќе се открие, не само моја невиност, туку и огромна нестручност на водење на предметите од страна на јавниот обвинител кој го води предметот. Затоа и не ги генерализирам ниту судиите ниту обвинителите, туку со име и презиме ќе бидат обзнанети факти за лицата инволвирани во овој процес. Ве молам објективно да известувате од судските процеси.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...